Obecna sytuacja pandemiczna w kraju uniemożliwia organizację tegorocznych uroczystości rocznicowych w Osuchach w tradycyjnym wydaniu.
To skłoniło Panią Wiesławę Kubów dyrektora GOK w Łukowej do szukania innych rozwiązań uczczenia poległych żołnierzy leśnych oddziałów Armii Krajowej. W związku z tym pojawił się pomysł przygotowania materiału filmowego i albumowego ukazującego podstawowe informacje o największej w kraju bitwie partyzanckiej i uzupełnienie ich o nagrania i zdjęcia powstałej w 2019 r. Drogi Krzyżowej kard. Stefana Wyszyńskiego w Osuchach.
Są to wydawnictwa promujące wydarzenie.
Pani Dyrektor otrzymała nad tymi wydawnictwami Patronat Honorowy Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg dr Józefa Guzdka i Pana Ministra Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Film do pobrania i obejrzenia

Partyzancka Droga Krzyżowa kard. Stefana Wyszyńskiego w Osuchach stanowi od dwu lat stały element obchodów rocznicy bitwy pod Osuchami. Odprawiana jest na tydzień przed uroczystościami patriotyczno-religijnymi o godz. 15:00 i swój początek ma na cmentarzu partyzanckim. Jej organizacją zajmują się pracownicy GOK, z których inicjatywy Ona w 2019 roku powstała. Nabożeństwu przewodniczy miejscowy ks. proboszcz kanonik Waldemar Kostrubiec. Rozważania, w tym roku, przygotował ks. prałat Władysław Kowalik. Oprawą muzyczną zajęły się miejscowe chóry: Zespół Kameralny „Lucus” i Chór Męski „Opoka”.

Zamierzeniem dyrektor GOK w Łukowej p. Wiesławy Kubów było upamiętnienie szlaku bitewnego od cmentarza do Krzywej Górki.

Krzyże poświęcone są konkretnym oddziałom biorącym udział w bitwie nad Sopotem w czerwcu 1944 r. Napisy kolejnych stacji są wierną kopią tych, które sporządził w więzieniu Prymas Polski kardynał Wyszyński. Przywołanie osoby kard. Stefana Wyszyńskiego jest związane z Jego modlitewną obecnością na cmentarzu w Osuchach w 1947 r. podczas wizytacji kanonicznej parafii Łukowa.

Mało znany jest także fakt dotyczący kard. Wyszyńskiego i Jego działalności konspiracyjnej w czasie okupacji, jako kapelana partyzantów na terenie Zamojszczyzny.

W tegorocznej Drodze Krzyżowej wzięli udział mieszkańcy gminy Łukowa i przybyli z różnych miejscowości goście. Na Krzywej Górce, gdzie zginęło 36 partyzantów, złożone zostały kwiaty.

W drodze powrotnej można było obejrzeć zrekonstruowany obóz partyzancki, który pracownicy GOK odnowili dzięki funduszom Powiatu Biłgorajskiego

„Na drugi rok na pewno będzie to miejsce, gdzie uczestnicy Drogi Krzyżowej spotkają się przy pieczeniu kiełbasy i wspólnym śpiewaniu pieśni partyzanckich” - zapewnia Wiesława Kubów – dyrektor GOK w Łukowej.

Ogromne wyrazy wdzięczności, ze strony GOK, skierowane są do właściciela Krzywej Górki p. Józefa Pituły i p. Małgorzaty Osuch – właścicielki działki, na której stoi obóz partyzancki. Ci Mieszkancy Osuch, chętnie użyczyli swoich gruntów na zagospodarowanie.

Opiekę nad porządkiem i estetyką wokół Krzyży, Krzywej Górki oraz na cmentarzu w Osuchach sprawują pracownicy GOK i Biblioteki. Oni też dbają o Dom Pamięci i służą grupom wycieczkowym jako przewodnicy.

Zdjęcia umieszczone w galerii..

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną obchody 76. rocznicy Bitwy pod Osuchami, będą miały ograniczony zasięg.

Dnia 28 czerwca 2020 r. odbędzie się patriotyczno – religijne wspomnienie rocznicowe na cmentarzu poległych partyzantów w Osuchach.

 

Program

10:30 – Msza św. za Poległych w bitwie pod Osuchami

11:30 – złożenie wieńców i zapalenie zniczy na grobach partyzantów.

- podsumowanie XXI Powiatowego Konkursu o AK i BCh

na Ziemi Biłgorajskiej

 

Do zwiedzenia będzie zrekonstruowany w lesie obóz partyzancki

oraz wystawa militarna w Domu Pamięci.

 

Jednocześnie informujemy, że w niedzielę poprzedzającą uroczystości rocznicowe, tj. 21 czerwca o godz. 15:00 odprawione zostało

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zbiórka uczestników nabożeństwa przy cmentarzu partyzanckim w Osuchach.

Ten rok nie jest łaskawy dla kultury łukowskiej, bowiem straciliśmy kolejną osobę będącą niezastąpionym symbolem mijającej epoki. 1 czerwca 2020 roku w wieku 89 lat odszedł od nas do niebiańskich chórów Pan Stanisław Ciepla – niezapomniany łukowski dunajnik, chórzysta, wielki społecznik, podpora straży pożarnej. Człowiek niezwykle uczynny, dobry, sumienny, na pomoc którego zawsze mogliśmy liczyć w naszej pracy. Dziękujemy za Pana bardzo aktywną obecność w życiu kulturalnym i społecznym. Za dobre słowo, które niejednokrotnie pomagało, za dowcip i uśmiech. Za to, że dane nam było z Panem, tak niezwykłym człowiekiem, współpracować.

W roku setnych urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II, przed kościołem w Łukowej poświęcony został pomnik Największego z Rodu Polaków.

Papież na pomniku przedstawiony jest w geście błogosławieństwa, które jakby udzielał mieszkańcom. W ręku trzyma pastorał papieski, czyli ferulę.

Z okazji Jubileuszu 100. Rocznicy Urodzin Jana Pawła II GOK w Łukowej wraz z Parafią Łukowa w marcu ogłosili dla uczniów szkół podstawowych konkurs literacki, którego celem było napisanie odpowiedzi na list Ojca św. skierowany do dzieci całego świata z 1994 roku. 12 maja nastąpiło rozstrzygniecie konkursu.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 5 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2020 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.