Data: 01 08 2020
godz. 11:30
Miejsce: Gościniec Fryszarkowski - Gmina Józefów (Puszcza Solska)

BeeActive Race - Jazda Indywidualna na czas (ITT). W ubiegłych latach organizowane były wyścigi kolarskie, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kolarzy z całej Polski. W tym roku organizatorzy podjęli decyzję o zorganizowaniu imprezy sportowej „BeeActive Race - Jazda Indywidualna na czas (ITT)”, która miałaby zostać przeprowadzona w 1 sierpnia br. na drodze leśnej "Gościniec Fryszarkowski" rejony Puszczy Solskiej w godzinach od 11:30 do około 14:00.

 

Dodatkowo w przyszłości chcą rozwijać naszą serię wyścigów "BeeActive Race" o kolejne edycje na terenie Roztocza. Niestety ze względu COVID-19 jesteśmy w tym roku zmuszeni do organizacji tylko jednej edycji dla młodzieży i dorosłych. Informacje dotyczące wyścigu zostały rozpowszechnione na portalach społecznościowych. Jak dotąd zainteresowanie wyścigiem jest bardzo duże. Chęć udziału zgłaszają osoby nie tylko z Podkarpacia i Lubelszczyzny, ale z całej Polski i sąsiedniej Ukrainy.

Wysoki poziom przeprowadzenia imprezy na malowniczej i bezpiecznej trasie Lasów Państwowych w Puszczy Solskiej na pewno przyczynią się do promowania regionu, sponsorów i partnerów wyścigu.

Dodatkowe informacje:

Tutaj..

Wyścig BeeActive Race..

Tegoroczne obchody rocznicowe w Osuchach miały religijny charakter. Na cmentarzu partyzanckim odprawiona została Msza św. polowa i złożone kwiaty na grobach żołnierskich.

Mszę św. celebrowali: ks. Proboszcz kanonik Waldemar Kostrubiec, ks. kanonik dr Czesław Galek – kapelan AK i ojciec Jacek Piotrowski – siostrzeniec zmarłej w zeszłym roku sanitariuszki Sabiny Wośkowiak ps. Tęcza.

Bezpośrednio po Mszy św. wręczone zostały nagrody Finalistom XXI Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej. Przybył na uroczystości jeden z żyjących uczestników bitwy. Był nim  Włodzimierz Łój ps. Wir z oddziału BCh 'Rysia".

Salwą honorową w wykonaniu GRH oddano na cmentarzu hołd Partyzantom Osuchowskim.

GOK w Łukowej wydał okolicznościową publikację - album „Osuchy 1944. Partyzancka Droga Krzyżowa kardynała Stefana Wyszyńskiego” i zrealizował do niego film. Te wydawnictwa  w sytuacji panującej epidemii stały się bardzo dobrą formą uczczenia Poległych w bitwie nad Sopotem Żołnierzy AK i BCh. Film obejrzało w ciągu tygodnia 2,5 tys osób. Patronat honorowy nad filmem i albumem objęli: Ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. Józef Guzdek i Minister Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Jan Józef Kasprzyk.

Promocja filmu odbyła się bezpośrednio po Mszy św. polowej 28 czerwca 2020 r. w Domu Kombatanta w Osuchach. Film jest dostępny na YouTube GOK Łukowa, na stronie TV Biłgoraj i na Facebooku Osuchy 1944. Album jest do nabycia w GOK.

Salwą honorową w wykonaniu GRH oddano hołd Partyzantom osuchowskim.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

 

W czasie pacyfikacji Gminy Łukowa tj. od 2 lipca do 15 lipca 1943 r. zabitych zostało 44 mężczyzn, 48 kobiet i 49 dzieci. Wywieziono do obozów i na przymusowe roboty do Niemiec 1359 mężczyzn, 1563 kobiety i 1252 dzieci. Spalono 26 budynków mieszkalnych.

Co roku w pierwszą niedzielę lipca mieszkańcy Łukowej wspominają niemieckie wysiedlenie i modlą się za pomordowanych w hitlerowskich obozach zagłady, czy na robotach przymusowych. Świadków tamtych, tragicznych wydarzeń z czasów wojny jest coraz mniej i są to głównie osoby, które w tamtym czasie miały po kilka lub kilkanaście lat.

5 lipca 2020 roku o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Łukowej licznie zgromadzili się wierni parafii wraz z kombatanckimi i szkolnymi pocztami sztandarowymi. Mszę św. za wysiedlonych przez Niemców mieszkańców odprawił ks. Marcin Dańków, natomiast pełne patriotyzmu kazanie wygłosił ks. prałat Władysław Kowalik, który jako 5 – letnie dziecko 3 lipca 1943 roku doświadczył pacyfikacji.

Po Mszy św. przy pomniku upamiętnianym miejsce wywózki mieszkańców „w nieznane” zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Chór „Łukowianie”, zaśpiewał okolicznościową pieśń obrazującą moment wypędzania z domów, pobyt w obozach i w Niemczech na przymusowych robotach. Słowa utworu odzwierciedlały bolesne przeżycia znane niektórym chórzystom z autopsji.Na zakończenie obecnym na uroczystości Dzieciom Zamojszczyzny zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie. 

Zainteresowani mogli się  zaopatrzyć się w najnowsze wydawnictwa GOK w Łukowej: „Partyzancką Drogę Krzyżową kard. Wyszyńskiego” opatrzoną patronatem ks. Biskupa Wojska Polskiego gen Józefa Guzdka i Ministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, „Zeszyt Osuchowski” nr 17 i „Goniec Łukowej” nr 116.

Wywiad - Wspomnienia księdza Kowalika..

Galeria zdjęć..

 

Informujemy, iż przy składaniu wniosków na świadczenie "Dobry start" należy w jednym wniosku wpisać wszystkie dzieci, którym przysługuje świadczenie. Błędne jest wypełnianie osobnych wniosków dla każdego dziecka.
Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole - wypełniając oświadczenie należy pamiętać, że dotyczy ono tylko dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
 
Przypominamy
 
w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+”. Wniosek złożony w ubiegłym roku, czyli w terminie od 1 lipca 2019 r., to świadczenia przyznane do końca maja 2021 r.
Obecna sytuacja pandemiczna w kraju uniemożliwia organizację tegorocznych uroczystości rocznicowych w Osuchach w tradycyjnym wydaniu.

Partyzancka Droga Krzyżowa kard. Stefana Wyszyńskiego w Osuchach stanowi od dwu lat stały element obchodów rocznicy bitwy pod Osuchami. Odprawiana jest na tydzień przed uroczystościami patriotyczno-religijnymi o godz. 15:00 i swój początek ma na cmentarzu partyzanckim. Jej organizacją zajmują się pracownicy GOK, z których inicjatywy Ona w 2019 roku powstała. Nabożeństwu przewodniczy miejscowy ks. proboszcz kanonik Waldemar Kostrubiec. Rozważania, w tym roku, przygotował ks. prałat Władysław Kowalik. Oprawą muzyczną zajęły się miejscowe chóry: Zespół Kameralny „Lucus” i Chór Męski „Opoka”.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną obchody 76. rocznicy Bitwy pod Osuchami, będą miały ograniczony zasięg.

Dnia 28 czerwca 2020 r. odbędzie się patriotyczno – religijne wspomnienie rocznicowe na cmentarzu poległych partyzantów w Osuchach.

 

Goniec łukowski do nabycia w cenie 5 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2020 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.