W roku setnych urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II, przed kościołem w Łukowej poświęcony został pomnik Największego z Rodu Polaków.

Papież na pomniku przedstawiony jest w geście błogosławieństwa, które jakby udzielał mieszkańcom. W ręku trzyma pastorał papieski, czyli ferulę.

Na cokole pomnika umieszczono napisy:

Na froncie "POKÓJ TOBIE, POLSKO! OJCZYZNO MOJA!" - hasło II pielgrzymki do Polski.

Z tyłu pomnika – “W 100.ROCZNICĘ URODZIN KAROLA WOJTYŁY, PAPIEŻA JANA PAWŁA II, 100. ROCZNICĘ CUDU NAD WISŁĄ, 73. ROCZNICĘ WIZYTACJI PARAFII PRZEZ BPA STEFANA WYSZYŃSKIEGO”

Z lewej strony – “WDZIĘCZNI BOGU I MATCE NAJŚWIĘTSZEJ ZA PONTYFIKAT ŚW. JANA PAWŁA II PARAFIANIE, 2020 ROK”

Z prawej strony pomnika - “BŁOGOSŁAWIONA JESTEŚ, MARYJO MATKO ODKUPICIELA. TOBIE DZIŚ ZAWIERZAMY LOSY TEJ ZAMOJSKIEJ I POLSKIEJ ZIEMI I WSZYSTKICH TYCH, KTÓRZY NA NIEJ ŻYJĄ I PRACUJĄ. ZAMOŚĆ 12.06.1999R.

Czas jakiś temu GOK przygotował na zlecenie komitetu budowy pomnika specjalne cegiełki o nominale 100 i 500 zł, które każdy mógł zakupić. Prowadzona była także we wsi zbiórka dobrowolnych wpłat. I w ten sposób zebrano kwotę, za którą zakupiono pomnik.

31 maja o godz. 12:00 okolicznościową, uroczystą Mszę świętą celebrował oraz poświęcenia pomnika dokonał ks. Proboszcz Waldemar Kostrubiec.We Mszy wzięły udział poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, NSZZ “Solidarność” RI oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej.

Uroczystość poświęcenia poprzedziła okolicznościowa części artystyczna w wykonaniu Chóru “Harmonia” działąjacego przy GOK w Łukowej. Ogłoszone zostały także wyniki konkursu literackiego na napisanie listu odpowiedzi na list Papieża do dzieci z 1994 roku. Organizatorzy tj. GOK i Parafia Łukowa ufundowali przekazane nagrody laureatom.

Nagrodę Dyrektora GOK otrzymała także Emilia Jurkiewicz, laureatka konkursu historycznego online “Cud nad Wisłą i Bitwa pod Komarowem”

Po poświęceniu przedstawiciele społeczności gminnej, organizacji kościelnych oraz reprezentanci kościoła w Babicach i kaplicy w Osuchach złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

Dopełnieniem uroczystości była wystawa “Karol Wojtyła. Narodziny” Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury.

 

Galeria ze zdjęciami..

Z okazji Jubileuszu 100. Rocznicy Urodzin Jana Pawła II GOK w Łukowej wraz z Parafią Łukowa w marcu ogłosili dla uczniów szkół podstawowych konkurs literacki, którego celem było napisanie odpowiedzi na list Ojca św. skierowany do dzieci całego świata z 1994 roku. 12 maja nastąpiło rozstrzygniecie konkursu.

Komisja po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami, w dwu kategoriach wiekowych, postanowiła przyznać same pierwsze miejsca:

 

w kategorii klasy I – III:

 

JASIOWI GRZYBOWI, KL. I

NIKOLI JURKIEWICZ, KL. II

ZUZI KAPROŃ, KL. I

MAI KRACZEK, KL. I

WIKTOROWI SIKORSKIEMU, KL. I

MAJA TWORZEWSKIEJ, KL. I

W kategorii klasa IV – VI:

 

KACPROWI JAGUCAKOWI, KL. IV

EMILCE JURKIEWICZ, KL. IV

 

Wszyscy uczestnicy to uczniowie SP im. Jana Pawła II w Łukowej.

Gratulujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Teksty listów do Nieba prezentowane są na holu w budynku GOK w Łukowej

 

18 maja odbył się online konkurs historyczny „Cud nad Wisłą i „Bitwa pod Komarowem”, którego zwyciężczynią została Emilka Jurkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Łukowej. Gratulujemy!

 

Szanowni Państwo, informujemy o rozpoczęciu IV naboru Zgłoszeń lokalizacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest od osób fizycznych w ramach realizacji projektu pn. „System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego", współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020.

Nabór Zgłoszeń lokalizacji będzie trwał od dnia 25.05.2020 r. do dnia 03.07.2020 r.

Realizacja projektu obejmować będzie działania związane z demontażem, odbiorem, transportem oraz unieszkodliwieniem odpadów azbestowych. Proces ten został ułatwiony, po zmianie Regulaminu dobrowolnego przystąpienia do  Projektu. Osoba która złożyła, bądź złoży Zgłoszenie lokalizacji na demontaż, a zdemontuje azbest z dachu we własnym zakresie, wystarczy, że podpisze Oświadczenie o zmianie kwalifikowalności azbestu z demontażu na odbiór odpadu z ziemi. Nie będzie musiała ponownie składać Zgłoszenia lokalizacji na sami odbiór odpadów azbestowych z ziemi.

Oświadczenie o zmianie kwalifikowalności azbestu będzie przekazywane Właścicielowi do podpisania przez Wykonawcę usuwającego azbest z posesji.

Wszystkie informacje dotyczące naboru wniosków oraz realizacji ww. projektu można uzyskać we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta oraz na stronie http://www.azbest.lubelskie.pl

Druki dokumentów niezbędnych do naboru można pobrać ze strony: http://www.azbest.lubelskie.pl  – Zakładka Aktualności.

Jednocześnie informujemy, że osoby zakwalifikowane w niniejszym naborze uzyskają wsparcie w latach 2020 – 2021, po zrealizowaniu Zgłoszeń lokalizacji osób
z poprzednich trzech naborów.

Teraz jesteśmy dostępni również na facebooku: https://www.facebook.com/Bezpiecznibezazbestu

 

Informujemy, że Biuro Projektowo – Inwestycyjne Zygmunt Lisowski  na zlecenie Polskiej Spółki  Gazownictwa sp. z. o. o. Oddział Zakład Gazowniczy w Lublinie mieszczącej się przy ul. Diamentowej 15 opracowuje projekt budowy sieci gazowej wraz z przyłączami do punktów redukcyjno – pomiarowych (skrzynki na gazomierz). W związku z powyższym pracownicy biura od dnia 1 czerwca 2020 r. będą kontaktować się osobiście z właścicielami działek i posesji w celu ustalenia przebiegu rurociągu sieci gazowej i miejsca usytuowania skrzynki gazowej.

Jednocześnie informujemy, że  osoby chętne do przyłączenia się do sieci gazowej zobowiązane są do podpisania umowy z Polską Spółką Gazownictwa, którą reprezentować będą pracownicy ww. biura projektowego.

 

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt biurem.

 

Biuro Projektowo – Inwestycyjne Zygmunt Lisowski

Ul. Wolności 3A, 22-100 Chełm

Tel. 668 460 982 lub 698 455 322

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Nasze Święta Narodowe – szczególnie 2 i 3 maja, w tym roku nie będą miały uroczystego charakteru. W związku z tym prosimy, by bardziej niż we wcześniejszych latach, dać wyraz Swojego patriotyzmu i w ten sposób uczcić Święto Flagi i Polonii oraz Rocznicę Konstytucji 3 maja, która jest jednocześnie Uroczystością Matki Bożej Królowej Polski.

Wywieszenie flagi narodowej zawsze dodawało, nam Polakom, więcej otuchy i radości.

Dajmy też dobry przykład młodym pokoleniom naszej gminy.

GOK w Łukowej, z okazji 100. rocznicy urodzin naszego Papieża, przygotował wystawę, udostępnioną przez centrum Myśli Jana Pawła II, „Karol Wojtyła # narodziny”. Zapraszamy  do jej zwiedzania.

W maju dla naszego Ojca św. na  Urodziny miało być, po raz kolejny, wystawione  przedstawienie "Brat naszego Boga", z udziałem naszych miejscowych "aktorów" w kościele w Krzczonowie. Z tym spektaklem na podstawie dramatu Karola Wojtyły wyruszymy w trasę w październiku, bo cały ten rok jest przecież Rokiem Jana Pawła II. Zapraszamy tymczasem do obejrzenia, przynajmniej fragmentu, tego przedstawienia, które nagrane zostało 17 marca 2019 w GOK w Łukowej.         link do filmu: https://youtu.be/HxN7oGVbiHA

Natomiast nasza "Harmonia" i "Lucus" zamieściły na YouTube utwory dedykowane Janowi Pawłowi II jako podziękowanie za Jego błogosławieństwo https://www.youtube.com/watch?v=gYvCnwt2hVM&feature=share

https://www.youtube.com/watch?v=69dLDkM9i30&feature=share

Gminno - parafialne uroczystości związane z 100. Rocznicą Urodzin Jana Pawła II  planowane są w dniu 31 maja br, kiedy odsłonięty i poświęcony zostanie pomnik Polaka Papieża. 

Kalendarz łukowski do nabycia od 15 listopada 2020 r. w sklepach.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2020 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.