image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

11 listopada w tym roku nie było orkiestry, nie było przejścia ulicami Łukowej, nie było okolicznościowej akademii w kościele i nie było tylu ludzi co zawsze. Inaczej, ale czy mniej uroczyście?

Mszę św. w intencji Ojczyzny i tych, którzy za jej wolność ponieśli śmierć odprawił ks. Marcin Dańkow. Ks. Marcin wygłosił także okolicznościową homilię. Obok ołtarza wystawione były wszystkie sztandary zwyczajowo biorące udział w listopadowej uroczystości: Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zarządu Gminnego w Łukowej, Towarzystwa Opieki nad Majdankiem, Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Łukowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej w asyście honorowej druhów OSP Łukowa.

 

Na zakończenie rys historyczny przybliżył zebranym Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra.

Po Mszy św. złożone zostały wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II przed kościołem, pod pomnikiem przy kwaterach żołnierzy września 1939 r. na łukowskim cmentarzu oraz na cmentarzu partyzanckim w Osuchach.

O godzinie 13 spod kościoła wyruszył rajd samochodowy w 102. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestnicy przejechali przez Łukową, Chmielek, Pisklaki, Szostaki i przez Podsośninę, gdzie, po modlitwie pod przewodnictwem Ks. Proboszcza na grobach żołnierzy z I wojny światowej i zapaleniu znicza, wrócili na parking przed kościołem.

Nie było nas dużo. Bardzo spontaniczny pomysł rajdu ogłoszony został podczas Mszy za Ojczyznę, tym bardziej dziękujemy tym, którzy w nim wzięli udział. Wszyscy zapowiedzieli, że to na pewno pierwsza, ale nie ostatnia taka inicjatywa.

Pracownicy GOK w Łukowej zajęli się prezentacją pocztów sztandarowych w prezbiterium kościoła i dokumentacją wydarzenia, a także koordynacją ceremonii złożenia kwiatów i zniczy w miejscach pamięci narodowej.

Zdjęcia w Galerii, zapraszamy..

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 5 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2020 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.