image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

27 września obchodziliśmy dwie ważne rocznice: 81. Rocznicę Powstania Polskiego Państwa Podziemnego - jedynej w skali światowej takiej organizacji niepodległościowej w czasie II wojny św. i 76. Rocznicę pochówku  Żołnierzy AK i BCh na największym w kraju cmentarzu partyzanckim w Osuchach.

GOK w Łukowej  zorganizował upamiętnienie tych rocznic, jak się okazje jedyne na  terenie powiatu biłgorajskiego. Od godz. 9.30 do 16.30 była możliwość odwiedzenia z przewodnikiem cmentarza,  Domu Pamięci oraz szlaku Partyzanckiej Drogi Krzyżowej kardynała S. Wyszyńskiego w Osuchach z placówką partyzancką i ziemianką na trasie. Wcześniej pracownicy domu kultury zadbali o porządek na cmentarzu, dekorację flagami i umieścili przy pomniku tablice informacyjne ze zdjęciami z mszy św. pogrzebowej z 27 września 1944 roku.

O godz. 15. 00 Zespół "Lucus" na cmentarzu odśpiewał Koronkę do Miłosierdzia Bożego i p. Mariusz Hyz odczytał nazwiska wszystkich pochowanych na cmentarzu w Osuchach  żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Nabożeństwu przewodniczył miejscowy ks. proboszcz Waldemara Kostrubiec. Na zakończenie p. dyrektor GOK Wiesława Kubów przedstawiła okoliczności pochówku i poświecenia cmentarza partyzanckiego, jakie miało miejsce 76. lat temu. Przypomniała jednocześnie  o rocznicy rozbrojenia przez Niemców w Tereszpolu  polskiego frontu północnego w liczbie 6 tys. żołnierzy i 50 oficerów. Ukryta po lasach przez wojsko broń posłużyła potem partyzantom w walce z okupantem.

Pomimo niepewnej pogody uroczystość zgromadziła mieszkańców gminy Łukowa i gości, którym pielęgnowanie pamięci historycznej i troska, żeby ją przekazać przyszłym pokoleniom Polaków leży na sercu. 

Zapraszamy do galerii..

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 5 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2021 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.