image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

W roku setnych urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II, przed kościołem w Łukowej poświęcony został pomnik Największego z Rodu Polaków.

Papież na pomniku przedstawiony jest w geście błogosławieństwa, które jakby udzielał mieszkańcom. W ręku trzyma pastorał papieski, czyli ferulę.

Na cokole pomnika umieszczono napisy:

Na froncie "POKÓJ TOBIE, POLSKO! OJCZYZNO MOJA!" - hasło II pielgrzymki do Polski.

Z tyłu pomnika – “W 100.ROCZNICĘ URODZIN KAROLA WOJTYŁY, PAPIEŻA JANA PAWŁA II, 100. ROCZNICĘ CUDU NAD WISŁĄ, 73. ROCZNICĘ WIZYTACJI PARAFII PRZEZ BPA STEFANA WYSZYŃSKIEGO”

Z lewej strony – “WDZIĘCZNI BOGU I MATCE NAJŚWIĘTSZEJ ZA PONTYFIKAT ŚW. JANA PAWŁA II PARAFIANIE, 2020 ROK”

Z prawej strony pomnika - “BŁOGOSŁAWIONA JESTEŚ, MARYJO MATKO ODKUPICIELA. TOBIE DZIŚ ZAWIERZAMY LOSY TEJ ZAMOJSKIEJ I POLSKIEJ ZIEMI I WSZYSTKICH TYCH, KTÓRZY NA NIEJ ŻYJĄ I PRACUJĄ. ZAMOŚĆ 12.06.1999R.

Czas jakiś temu GOK przygotował na zlecenie komitetu budowy pomnika specjalne cegiełki o nominale 100 i 500 zł, które każdy mógł zakupić. Prowadzona była także we wsi zbiórka dobrowolnych wpłat. I w ten sposób zebrano kwotę, za którą zakupiono pomnik.

31 maja o godz. 12:00 okolicznościową, uroczystą Mszę świętą celebrował oraz poświęcenia pomnika dokonał ks. Proboszcz Waldemar Kostrubiec.We Mszy wzięły udział poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, NSZZ “Solidarność” RI oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej.

Uroczystość poświęcenia poprzedziła okolicznościowa części artystyczna w wykonaniu Chóru “Harmonia” działąjacego przy GOK w Łukowej. Ogłoszone zostały także wyniki konkursu literackiego na napisanie listu odpowiedzi na list Papieża do dzieci z 1994 roku. Organizatorzy tj. GOK i Parafia Łukowa ufundowali przekazane nagrody laureatom.

Nagrodę Dyrektora GOK otrzymała także Emilia Jurkiewicz, laureatka konkursu historycznego online “Cud nad Wisłą i Bitwa pod Komarowem”

Po poświęceniu przedstawiciele społeczności gminnej, organizacji kościelnych oraz reprezentanci kościoła w Babicach i kaplicy w Osuchach złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

Dopełnieniem uroczystości była wystawa “Karol Wojtyła. Narodziny” Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury.

 

Galeria ze zdjęciami..

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 5 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2021 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.