image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Uczniowie z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. M. Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Biłgoraju oraz grupa motocyklistów z Krakowa 27 września 2019 roku przybyli do Osuch, by uczcić 75. rocznicę pochówku młodych bohaterów walczących w bitwie nad Sopotem. Była to taka pierwsza inicjatywa dyrekcji i pracowników GOK w Łukowej, której celem było upamiętnienie poświęcenia cmentarza partyzanckiego  i Mszy żałobnej z września 1944 roku i  jednocześnie uczczenie 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Od godz. 8.30 grupy dzieci i młodzieży z przewodnikiem oddawały hołd żołnierzom polskiego podziemna na cmentarzu partyzanckim, następnie oglądały stałą ekspozycje przed cmentarzem i w Domu Pamięci oraz wyruszyły szlakiem Partyzanckiej Drogą Krzyżowej  kard. Stefana Wyszyńskiego w kierunku Krzywej Górki. Grupa z Tarnogrodu, której towarzyszyła siostra zakonna odprawiła nabożeństwo.

Obecny wśród młodzieży członek GRH "Wir" zainteresował młodzież życiem partyzanckim, pokazując na trasie powstałą kilka lat temu ziemiankę.

GOK przygotował dla wszystkich uczestników obchodów specjalne wydanie drogi krzyżowej z relacjami wspomnień partyzanckich ukazujących tragizm bitwy.

Na cmentarzu prezentowane były zdjęcia z Mszy polowej  odprawionej 27 września 1944 roku  w Osuchach.

Była to okazja do pogłębienia wiedzy o bitwie pod Osuchami dzięki pełnemu pasji historycznej przekazowi p. Marii Działo, która służyła grupom za przewodnika. Pracownik GOK zajmował się oprowadzaniem grup szlakiem drogi krzyżowej i dokumentacją fotograficzną. Na zakończenie na wszystkich czekała gorąca herbata.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Zamość i bilgoraj.com.pl

Specjalny list wystosował z okazji obchodów p. Michał Mulawa przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 5 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2020 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.