image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Obchody 74. Rocznicy Bitwy Partyzanckiej pod Osuchami w 1944 roku zwanej też bitwą nad Sopotem pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy odbyły się 24 czerwca 2018 roku przy największym w Polsce cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Organizatorami obchodów byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich,Wojewoda Lubelski, 3. Zamojski batalion zmechanizowany, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Józefów, Starosta Biłgorajski, Parafia Łukowa, Wójt Gminy Łukowa, a także dyrekcja i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.

Na uroczystości przybyli uczestnicy bitwy: Andrzej Wiśniewski ps. „Szyszka" – żołnierz AK z oddziału AK „Wira” i Włodzimierz Łój – żołnierz BCh z oddziału „Rysia”.

Oficjalne otwarcie uroczystości nastąpiło po wprowadzeniu przez Orkiestrę Wojskową Garnizonu Lublin i kompanię honorową około 30 pocztów sztandarowych. Uczestników uroczystości patriotyczno – religijnej przywitał Wójt Gminy Łukowa. Następnie głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „ Osuchy 1944”, który w imieniu Rodzin uczestników bitwy odczytał prośbę skierowaną do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o utworzenie w Osuchach pierwszego w kraju Centrum Partyzantów Polskich - kompleksu z ośrodkiem naukowo - edukacyjnym o charakterze ogólnopolskim.

Centralnym punktem obchodów była Msza św. polowa w intencji 600 poległych w bitwie żołnierzy AK i BCh. Czynny udział we Mszy św. wzięli członkowie rodzin uczestników bitwy; czytania odczytał przedstawiciel rodziny zmarłego w zeszłym roku śp. ks. Infułata Stanisława Małysiaka ps. „Sęp” - uczestnika bitwy oraz wnuczka żołnierza AK z oddziału „Woyny”; dary ołtarza nieśli synowie i wnuki pochowanych na cmentarzu w Osuchach dowódców i żołnierzy AK i BCh .

Ceremoniał wojskowy z uroczystym wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego miał miejsce obok Domu Pamięci przy cmentarzu w Osuchach po Mszy św.

W uroczystościach wziął udział przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej płk Mariusz Fryc, który zabrał głos i złożył w imieniu Pana Andrzeja Dudy wieniec na cmentarzu. Harcerze wyeksponowali na scenie uroczysty dokument Pana Prezydenta o nadaniu obchodom w Osuchach Patronatu Narodowego. Obecni byli przedstawiciele Ministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezesi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich okręg Zamość, prezes IPN w Lublinie, oficerowie Wojska Polskiego, parlamentarzyści, władze samorządowe i powiatowe, żołnierze 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu, bardzo licznie zgromadzani strzelcy oraz rodziny uczestników bitwy, przybyłe z najodleglejszych zakątków kraju, a zrzeszone w Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”.

Po Mszy św. odbyło się wręczenie nagród finalistom XIX Konkursu Wiedzy o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej we współpracy z PTTK Oddział Biłgoraj, Gimnazjum w Łukowej oraz Starostwem Powiatowym w Biłgoraju.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przemieścili się na cmentarz partyzancki, gdzie miał miejsce apel poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców.

W drugiej części obchodów odbył się pokaz musztry pododdziału dziewcząt Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, koncert patriotyczny i inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych.

Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej przygotowali 250 wieńców na groby żołnierskie, dla wszystkich uczestników uroczystości kokardki biało-czerwone, okolicznościową pieczątkę oraz kolejny numer publikacji o tematyce historycznej tj. „Zeszyt Osuchowski", wydanie specjalne „Gońca Łukowej” oraz grafikę majora Edwarda Markiewicza „Kaliny” na kawałku sosny osuchowskiej.

W związku z 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości GOK w Łukowej opracował i wyeksponował w pobliżu cmentarza 28 tablic ukazujących największą w kraju bitwę partyzancką w wersji także angielskiej.

Ponadto pracownicy domu kultury w sali wystawienniczej Domu Pamięci uzupełnili wystawę fotograficzną w Domu Pamięci o zdjęcia i informacje o uczestnikach bitwy zwłaszcza zmarłych w ostatnim czasie. Przygotowana została projekcja filmów, którego głównymi bohaterami są partyzanci spod Osuch.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Listopad 2018
Listopad 2018
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2019 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.