image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

5 czerwca 2018 r. w Domu Pamięci w Osuchach odbył się już po raz dziewiętnasty Powiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej objęty Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest pamięć przez wiedzę o Bohaterach biorących udział w pierwszych w kraju zbrojnych akcjach dywersyjnych AK (od początku 1942 roku), jak i w Powstaniu Zamojskim w 1943 roku oraz największej w Polsce bitwie partyzanckiej pod Osuchami.

Uczestnicy konkursu po napisaniu testu wiedzy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy AK i BCh pochowanych na cmentarzu partyzanckim w Osuchach, jednym z największym cmentarzy w Europie oraz przy Pomniku Niepodległości z 1933 roku postawionym przy szkole, a ufundowanym przez Związek Strzelecki w Osuchach w 15. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Delegacja uczestników z opiekunami udała się też na Krzywą Górkę, by w miejscu przerwania linii okrążenia złożyć wieniec poległym w krwawej walce partyzantom.

W programie była projekcja filmu dokumentalnego „Błudko” w reżyserii Janusza Hanasa ukazującego los żołnierzy AK i BCh więzionych w „gułagu” zorganizowanym przez NKWD na Zamojszczyźnie jesienią 1944 roku.

Do udziału w XIX powiatowym konkursie z 22 szkół powiatu biłgorajskiego zakwalifikowało się 53 uczniów, którzy rywalizowali w trzech kategoriach: szkół podstawowych, klas VII szkoły podstawowej i gimnazjów oraz szkół średnich.

Głównym organizatorem Konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Biłgoraju, Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej oraz PTTK Oddział w Biłgoraju.

Miło nam było gościć na konkursie rodziny uczestników bitwy pod Osuchami, pana Wójcika z Ulanowa – sponsora nagrody dla zwycięzcy konkursu oraz zawsze nam życzliwych Leśników z Nadleśnictwa Biłgoraj. Każdy z uczestników i opiekunów oraz gości otrzymał kolejny tj. 15 numer „Zeszytu Osuchowskiego” wydawany od 2003 roku przez GOK w Łukowej oraz upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju.

Cieszy fakt, iż zainteresowanie historią lokalną, która wpisała się tak bohatersko w historię ogólnopolską II wojny św. jest co roku bardzo duże, a poziom wiedzy młodzieży ze szkół powiatu biłgorajskiego bardzo wysoki.

Niestety Osuchy - To Święte Miejsce i Ofiara Krwi sześciuset poległych młodych partyzantów jest w dalszym ciągu w Polsce są mało znane i doceniane.

Tegorocznymi zwycięzcami konkursu zostali:

W kategorii: szkoły podstawowe (do uzyskania było 31 punktów )

I miejsce zdobyła NATALIA TRACZ - uczennica Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie

II miejsce – MARCIN KUSZ – uczeń SP nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju

III miejsce – KRYSTIAN SEREDA ze SP nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju

 

w kategorii: klasy VII szkoły podstawowej i gimnazjum - ( do uzyskania było 39 pkt )

I miejsce – KATARZYNA DYNDAŁ uczennica kl. VII SP w Korczowie

oraz MARCEL BUCZEK – uczeń Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju

II miejsce - DANIEL CIOS uczeń Gimnazjum w Korczowie

III miejsce – KAROLINA GONTARZ z Gimnazjum im. P. Adamca w Łukowej

 

w kategorii: szkoły średnie ( można było zdobyć 34 pkt )

I miejsce ALEKSANDRA ZIEMIANIN

II miejsce – AGNIESZKA MACIOCHA

III miejsce – MIŁOSZ GUMIELA

Wszyscy nagrodzeni w kategorii: szkoły średnie, są uczniami Liceum im. ONZ w Biłgoraju. Nagrody laureatom konkursu wręczone zostaną podczas ogólnopolskich uroczystości rocznicowych 24 czerwca w Osuchach.

Galeria zdjęć...


Prezentacja dotycząca solarów i pieców na biomasę

 

Dostawa i montaż kolektorów słonecznych oraz kotłów wykorzystujących biomasę na terenie Gminy Łukowa w ramach Projektu pn. "Poprawa jakości środowiska poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii szansą dla zrównoważonego rozwoju Gminy Łukowa".

Inwestor: Gmina Łukowa

Wykonawca: FlexiPower Group

PREZENTACJA

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Listopad 2018
Listopad 2018
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2019 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.