image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

20 września 2017 roku Szkoła Podstawowa w Chmielku obchodziła jubileusz 20 - lecia nadania szkole Imienia por. Edwarda Błaszczaka ps. "Grom" – dowódcy oddziału walczącego w Puszczy Solskiej w 1944 roku, który odznaczył się niezwykłym bohaterstwem w rozbiciu posterunku niemiecko – ukraińskiego w Łukowej jesienią 1943 roku.

W święcie szkoły wzięli udział m.in. : Ks. Bp Jan Rojek i ks proboszczowie, którzy odprawili Mszę św. w intencji uczniów i nauczycieli, Rodzina Patrona przybyła z Kołobrzegu, Pleszewa i Warszawy, Żołnierz „Groma” 96 -letni Jan Buczek ps. "Dąbek", syn „Wira” i synowie „Gromiaków”, Zarząd Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”, poczty sztandarowe kombatanckie i szkolne, parlamentarzyści, władze kuratoryjne, samorządowe.

Poniżej relacja wnuczki „Groma”:

6 września 1997 roku miałam 7 lat. Wtedy byłam w Chmielku po raz pierwszy. Przyjechałam z rodzicami na uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Chmielku imienia por. Edwarda Błaszczaka ps. „GROM”, nadania szkole imienia mojego dziadka. Tyle z tej wizyty zrozumiałam, tyle zapamiętałam.20 września 2017, po 20 latach, wróciłam. Wróciłam, przeżyłam i zapamiętam więcej. Otrzymałam wiele. Wróciłam i byłam częścią obchodów rocznicowych, co było dla mnie jedną z najlepszych lekcji historii o życiu „Groma”, jaką miałam okazję dostać. Przeżyłam więcej - poznałam ludzi, którzy wiele o moim dziadku wiedzą i pięknie o nim mówią (nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci, którym serdecznie dziękuję za cudowne przedstawienie). Było to dla mnie niesamowite uczucie poznać Was. Zapamiętam spotkanie z ostatnim żyjącym już podwładnym dziadka, panem Janem. Tego nie zapomnę do końca życia. Otrzymałam, szacunek i życzliwość „obcych” ludzi. To o wiele więcej niż można sobie życzyć.Za to wszystko dziękuję.

Wnuczka Marta

Przedstawiamy zdjęcia z uroczystości w galerii...

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Czerwiec 2018
Czerwiec 2018
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2018 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.