image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13
Zimne marcowe popołudnie zgromadziło w kościele w Chmielku najlepszych regionalnych śpiewaków ludowych, a także dużą ilość widzów. Chóry i zespoły śpiewacze oraz solistów z terenu powiatu biłgorajskiego i janowskiego powitał administrator Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego w Chmielku ksiądz Marek Tworek. W modlitewną zadumę wprowadziły słuchaczy poetyckie fragmenty znanych pieśni pasyjnych recytowane przez Amelkę i Mateusza. Następnie Zespół Śpiewaczy Łukowa I dawną pieśnią łukowską „Rozmyślajmy dziś” rozpoczął przegląd. W dalszej kolejności wystąpili: członkowie Chóru Kościelnego z Chmielka z pieśnią „Ofiara krzyża spełniona”. Znana solistka ludowa z Rudy Solskiej, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród pani Julia Okoń głosem białym śpiewała o Męce Jezusa w pieśni „Ojcze, Boże wszechmogący”. „Balladę o św. Marii Magdalenie” pięknie wykonały panie z Pisklak. Członkowie Chóru „Łukowianie” zaśpiewali nam pieśń „Święta Weroniko”. Później sercami widowni zawładnęły dziewczęta z Koła Teatralnego „Lukus” działającego przy GOK w Łukowej. Mocnymi głosami wyśpiewały starodawną pieśń wielkopostną - „Najświętsza Twarzy Mego Pana” .„Zawitaj Krzyżu Święty” to tytuł pieśni wykonanej perfekcyjnie z zachowaniem wiernym gwary łukowskiej przez Zespół Śpiewaczy Łukowa IV. Znamienici goście przeglądu tj. Chór Kościelny „Oaza” z Tereszpola zaprezentował nam pieśń „Ja do Ciebie Ojcze w niebie”. Natomiast pan Stanisław Fijałkowski z Janowa Lubelskiego przy akompaniamencie Zbigniewa i Krzysztofa Butrynów - lutnistów grających na instrumencie pod nazwą suka biłgorajska zaśpiewał dwie dawne pieśni „ dziadowskie”: „Ballada o Matce Boskiej Gidelskiej”i „Pieśń o królu Sobieskim”. Nasz rodzimy chór „Solemis” zaprezentował pieśń „ Zawisnął cały na krzyżu”. Na zakończenie przeglądu wystąpił gość specjalny - Zespół „Jarzębina” z Kocudzy, który koncertuje po całej Polsce a prowadzony jest przez panią Irena Krawiec. Zespół zaśpiewał trzy pieśni: „Jest wysoka drabina”, „Zbliżam się k' Tobie” i „Dobranoc”.
Pan prof. Marian Chyżyński – wojewódzki konsultant ds. śpiewów ludowych podsumował przegląd chwaląc bardzo inicjatywę tego typu spotkań. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra, który ze Starostą Biłgorajskim panem Stanisławem Schodzińskim wręczyli podziękowania i upominki. Bezpośrednio po przeglądzie odbyła się promocja płyty CD z najstarszymi łukowskimi pieśniami pasyjnymi. Obecny był na przeglądzie Dyrektor Katolickiego Radia Zamość Ksiądz Jacek Rak.

 

I Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnych

 

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Kalendarz łukowski do nabycia od 15 listopada 2020 r. w sklepach.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2020 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.