image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

 

W poniedziałek 17 lipca zmarł pan Andrzej Stompór – muzealnik, historyk sztuki, od 1967 roku związany z Zamościem. W 1980 roku został kierownikiem pracowni konserwacji dzieł sztuki PKZ. W latach 1984 – 2003 był kierownikiem Muzeum Barwy i Oręża Arsenał. Był twórcą ekspozycji plenerowej i pomnika AK.

Pogrzeb odbędzie się we środę 19 lipca 2017 r. o godzinie 14:00 w kaplicy na cmentarzu Komunalnym w Zamościu

 

FOTO GALERIA

„Victoria” Łukowa - Chmielek to drużyna z wieloletnią historią. Drużynę w 1977 roku założył 18 letni wówczas Tadeusz Ćwik, pomagał mu Zbigniew Krzychowiec. Nosiła ona nazwę Ludowy Zespól Sportowy Łukowa. Pierwszym prezesem klubu był Stefan Garbacz. W celu uzyskania środków na jego istnienie założyciele i piłkarze klubu organizowali zabawy taneczne, z których zyski przeznaczali na wydatki związane z klubem (np. stroje, piłki, opłaty związane z wyjazdami na mecze).”

I od 1977 roku nieostrzeżenie minęło 40 lat. 9 lipca 2017 r. „Victoria” obchodziła swoje 40. lecie. Na Jubileuszu pojawili się wszyscy związani z łukowską piłką. Założyciele, zawodnicy dawni i obecni, trenerzy i sympatycy, parlamentarzyści, wojewódzkie i okręgowe władze piłkarskie, władze samorządowe powiatu i gminy, sponsorzy i kibice. Impreza odbyła się na stadionie, który przez lata znacznie wypiękniał i nabrał klasy.

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej

Uczestnicy: dzieci szkół podstawowych z opiekunami,

młodzież z deklaracjami rodziców,

dorośli.

Zbiórka: 10:45 – obok Domu Pamięci w Osuchach

11:00 – oddanie hołdu poległym na cmentarzu partyzanckim pod Osuchami i otwarcie rajdu

Zakończenie rajdu: na parkingu przed GOK w Łukowej – wręczenie dyplomów

Zapisy w GOK w Łukowej do 20 lipca 2017 – obowiązkowy nr PESEL

Organizator zapewnia ubezpieczenie uczestników.

Obchody 73. Rocznicy Bitwy Partyzanckiej pod Osuchami w 1944 roku zwanej też bitwą nad Sopotem pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy odbyły się 25 czerwca 2017 roku przy największym w Polsce cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Organizatorami obchodów byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Wojewoda Lubelski, 3. Zamojski batalion zmechanizowany, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Józefów, Starosta Biłgorajski, Parafia, Łukowa, Wójt Gminy Łukowa, a także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.

O godz. 9:30 zamojska zrzeszona delegacja przybyła 20 samochodami terenowymi z biało-czerwonymi flagami złożyła wieńce i oddała hołd Poległym na cmentarzu partyzanckim. Następnie na scenie przy Domu Pamięci w Osuchach „Chór Wiolinki" ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej wystąpił z wiązanką pieśni żołnierskich. Po nich z programem patriotycznym zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej.

Oficjalne otwarcie uroczystości nastąpiło po wprowadzeniu przez Orkiestrę Wojskową Garnizonu Lublin i kompanię honorową około 40 pocztów sztandarowych. Ceremoniał wojskowy z uroczystym wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego miał miejsce obok Domu Pamięci przy cmentarzu w Osuchach.

2 lipca 2017 roku o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Łukowej odprawiona zostanie Msza św. w intencji wysiedlonych i pomordowanych 74 lata temu mieszkańców gminy Łukowa.

W związku z jubileuszem Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Muzeum Zamojskie przygotowało wystawę „Na pograniczu kultur. Sztuka sakralna w diecezji zamojsko-lubaczowskiej”.

Wystawa prezentuje przedmioty pochodzące z terenu diecezji, ale historycznie sięgają korzeniami byłej diecezji chełmskiej, fragmentu archidiecezji lwowskiej. Bardzo dużo eksponatów to zabytki parafii łukowskiej

Zdjęcia dostępne są na stronie muzeum zamojskiego

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Czerwiec 2017
Czerwiec 2016
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2017 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.