image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

 

W niedzielę 21 maja spotkaliśmy się, jak co roku obok maleńkiego cmentarza w Szarajówce, aby uczcić pamięć spalonych przez Niemców 18 maja 1943 roku mieszkańców tej miejscowości. Zbrodnia ta uznawana została za jedną z najokrutniejszych na Zamojszczyźnie. Uroczystości rocznicowe gromadzą w Szarajówce władze samorządowe, radnych, młodzież, kombatanckie poczty sztandarowe, druhów strażaków, członków GRH Wir, mieszkańców Gminy Łukowa oraz Rodziny pomordowanych. Przynoszone są kwiaty, zapalane znicze.

"PAMIĘTAMY" – widniał napis przy jednej z wiązanek. Tak pamiętamy. Cieszymy się, że pamięta młodzież, gdyż okolicznościową część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. "Grom" w Chmielku pod kierownictwem pani Beaty Słoma.

Za pomordowanych modlił się chmielecki Proboszcz – ks. Marek Tworek. W homilii przytoczył fragment wspomnień pana Wierzbowskiego, któremu udało się przeżyć ten koszmar. Ku niebu niósł wiosenny wiatr nazwiska ofiar przwołane w modlitwie wiernych oraz śpiew chmieleckiego Chóru Kościelnego z panem Henrykiem Kryniem na czele, który Mszę św. uświetnił.

Kilka słów podziękowania skierował do zebranych Wój Stanisław Kozyra.

Specjalne podziękowania skierować należy ku tym, którzy dbają o właściwy wygląd cmentarza schowanego pod drzewami. Ten rodzaj pamięci jest bardzo potrzebny, uczy młodzież, tak potrzebnego patriotyzmu.

Zdjęcia w galerii...

 

 

Wiktoria Granda i Kinga Kwiatkowska – uczennice Szkoły Podstawowej im. por. E. Błaszczaka ps. Grom w Chmielku, będą reprezentowały Gminę Łukowa podczas eliminacji powiatowych Turnieju Małego Konkursu Recytatorskiego w Biłgoraju.

W najbliższą środę w Łukowej odbędą się uroczystości patriotyczno - religijne kolejnej rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja połączone z patronalnym Świętem Strażaków.

Rozpoczną się one o godz.9.30 przemarszem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, orkiestry i druhów strażaków spod remizy OSP w Łukowej do kościoła.

O godz. 10.00 z krótkim programem patriotycznym wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej.

Następnie odprawiona zostanie Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Ochotniczej Straży Pożarnej w przeddzień ich święta - św. Floriana.

Już od 13. lat, 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zachęcamy mieszkańców naszej gminy do uczczenia tego narodowego święta.

 

Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV 22 kwietnia 2017 roku wziął udział w  Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Śpiewaków Ludowych, który odbył się w Domu Kultury w Suścu. Były to eliminacje powiatowe do Festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Nasze panie łukowskimi, archaicznymi utworami ludowymi takim jak: Wyjde ja su, Już słonejo zaszło, Zbiraj sie Maryś, zbiraj  zakwalifikowały się do kolejnego etapu eliminacji, które odbędą się w Muzeum Wsi w Lublinie 28 maja. Zespół z Łukowej będzie reprezentować powiat biłgorajski.

Dokładnie 24 kwietnia minęło 154 lata od śmierci w lasach łukowsko – józefowskich wybitnego poety romantyzmu, powstańca Mieczysława Romanowskiego.

 

A kiedy łódka żywota mojego

Będzie już wpływać na wieczności morze,

Wtedy to, z chwałą Imienia Twojego,

Daj mi za kraj umrzeć, Wielki Boże.

 

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Grudzień 2016
Czerwiec 2016
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2017 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.