image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

 

Ks Stanisław Małysiak ps. „Sęp” starał się przez kilkadziesiąt lat w czerwcu każdego roku przyjeżdżać do Osuch na groby kolegów, by się pomodlić. Była to też okazja, by przez nikogo niezauważony odwiedzić swoich żyjących przyjaciół z lasu. Od 1990 roku koncelebrował uroczystą Mszę św. polową za partyzantów poległych w bitwie nad Sopotem podczas obchodów ogólnopolskich. Nie brał udziału w obiedzie dla VIP po uroczystościach osuchowskich, bo wolał tak jak Wojtyła posiedzieć na podwórku u przyjaciela śp. Józefa Osucha ps. „Wesoły” z innymi żyjącymi AK - owcami, którym udało się przeżyć wojnę i represje komunistyczne.

Bardzo serdeczny i ciepły, przy tym niezwykle skromny. Gdy schorowany nie mógł przyjeżdżać do Osuch dzwonił do GOK w Łukowej prosząc ze łzami w oczach o przekazanie pozdrowień dla partyzantów, zapewniając o łączności modlitewnej i pamięci.

 

Stanisław Małysiak ps. „Sęp”, żołnierz oddziału AK plutonu „Brzeziny”, a następnie oddziału Konrada Bartoszewskiego „Wira”, urodzony 5 maja 1925 r. w Ślemieniu,

Uczestniczył w pierwszym turnusie Szkoły Młodszych Dowódców Piechoty „Wira” w okolicy Brzezin na tzw. „Salonowych”. W oddziale służył do momentu rozbrojenia batalionu dowodzonego przez „Wira”, na przełomie lipca i sierpnia 1944r. podczas marszu do Warszawy dla wspierania Powstania Warszawskiego. Uczestniczył w działalności oddziału „Brzeziny” i w oddziale „Wira” w latach 1942 - 1944 pełniąc rolę łącznika w kolportażu prasy konspiracyjnej i meldunków. Brał udział w koncentracjach oddziałów AK, jakie miały miejsce w rejonie Józefów Biłgorajski, i były związane z niemieckimi akcjami pacyfikacyjnymi. Brał udział w takich akcjach jak : wysadzanie pociągów na linii kolejowej: Zawada – Zwierzyniec – Krasnobród – Bełżec / w maju 1944 r. równocześnie 3 pociągi, w tym 9 wagonów z amunicją / w pobliżu stacji Krasnobród, w zasadzkach na specjalne oddziały gestapo przy szosie Biłgoraj – Zwierzyniec, w akcjach bojowych prowadzonych przez oddziały rejonu józefowskiego w okolicy Józefowa w lutym 1943 r. m.in. w bitwie koło miejscowości Trzepieciny z kompanią niemiecką po pacyfikacji wsi Lasowe /luty 1943/; w likwidacji niemieckiej załogi osłaniającej most kolejowy w pobliżu stacji Krasnobród /maj 1944/; w walkach podczas akcji Wehrmachtu pod kryptonimem „Wicher II” w Puszczy Solskiej w czerwcu 1944 r. Po zakończeniu walk w Puszczy Solskiej brał udział w osłanianiu Górecka Kościelnego przed oddziałami niemiecko – kałmuckimi, które dokonywały egzekucji i palenia wsi, a także w organizowaniu odbioru i ubezpieczeniu zrzutów broni przez samoloty RAF-u, jakie miały miejsce na zrzutowisku „Hipopotam” obok miejscowości Florianka w 1943 i 1944 r. Wiosną 1943 r. podczas pacyfikacji miejscowości Majdan Kasztelański został ujęty przez Niemców i osadzony w przejściowym obozie koncentracyjnym w Zwierzyńcu k. Zamościa, a następnie przewieziony do obozu na Majdanku, skąd udało mu się zbiec.

Małysiak na wniosek dowódcy Konrada Bartoszewskiego ps. Wir został odznaczony Krzyżem Walecznych.

W latach 50 zaczął pracę w wydziale duszpasterstwa krakowskiej kurii metropolitalnej. A od 1963 r. był związany z bazyliką Mariacką. Blisko współpracował i z Karolem Wojtyłą i z Franciszkiem Macharskim. W czasach komunizmu wielokrotnie pomagał internowanym. Duchowny był założycielem Wydawnictwa św. Stanisława. W 1990 r., na wniosek krakowskiego środowiska żołnierzy AK, kard. Macharski mianował ks. Małysiaka kapelanem organizacji kombatanckich Armii Krajowej. Rada Miasta Krakowa w 2002 roku odznaczyła Małysiaka Brązowym Medalem Cracoviae Merenti.

W 2007 roku ks. Infułat odznaczony został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawaleryjskim Orderu Odrodzenia Polski za udział w bitwie pod Osuchami.

Duchowny zostanie pochowany w czwartek, 6 kwietnia 2017 roku na Cmentarzu Rakowickim. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w Kościele Mariackim.

Nabożeństwo Żałobne za śp. Ks Małysiaka rozpocznie się w środę 5 kwietnia o godz. 16.00 w Katedrze Wawelskiej. Msza św. pogrzebowa natomiast odbędzie się w Kościele Mariackim w czwartek 6 kwietnia o godz. 13:00

GOK w Łukowej ufundował dla zwycięzców konkursu o Adamie Chmielowskim wycieczkę na wystawę obrazów artysty i do Sanktiuarium Ecce Homo w Krakowie, gdzie znajduje się grób św. Alberta. Na trasie znalazła się także Igołomia – miejsce urodzenia Chmielowskiego. W wycieczce wzięła udział także młodzież biorąca udział w konkursie z gimnazjum w Łukowej i Obszy - w sumie z opiekunami 30 osób.

Rok 2017 uchwałą Sejmu ogłoszony został Rokiem św. Brata Alberta. W związku z tym Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej zorganizował Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta, który odbył się 20 marca 2017 r. w GOK. Wzięło w nim udział 23 uczniów z 3 szkół z terenu gminy łukowskiej i obszańskiej. Uczestnicy konkursu, jeszcze w marcu będą mieli możliwość nawiedzić grób św. Brata Alberta i obejrzeć wystawę Jego obrazów. Dla zwycięzcy konkursu wyjazd będzie gratisowy.

Konkursowi towarzyszyła wystawa prac dzieci z koła plastycznego działającego przy GOK poświęcona życiu i twórczości Chmielowskiego

Zdjęcia w galerii..

 

16 lutego 2017 r. pożegnaliśmy sanitariuszkę z oddziału "Rysia" Zofię Warchał, uczestniczkę bitwy pod Osuchami. Odchodzą od nas następni nieliczni już bohaterowie czasu wojny.16 marca br. zmarł Stanisław Mazur żołnierz AK związany z naszą gminą.

 

 Zaszczycał swoją obecnością kolejne edycje Konkursu o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej. Brał czynny udział w uroczystościach rocznicowych w Osuchach m. in. niosąc dary ofiarne z innymi żołnierzami AK i BCh lub czytając czytania podczas Mszy św. polowej.

 

II Miejsce w Gimnazjadzie Powiatowej w piłce ręcznej - 21.02.2017.

 

Miejsce akcji: hala sportowa ZSBiO w Biłgoraju

Przebieg akcji:

Łukowa – MKS Biłgoraj G. nr 3 10 – 5

Łukowa – Frampol 14 – 1

Finał:

Łukowa – Aleksandrów 4 – 7

W rolach głównych: Karolina Szostak (kpt. 17 goli), Aleksandra Dziurdza, Natalia Bździuch, Iza Golba, Kamila Słoma, Aleksandra Stasiejko, Daria Szoździńska (bamkarz),

w pozostałych rolach: Katarzyna Grzyb, Katarzyna Gumiela, Anna Bosak, Klaudia Paczwa, Natalia Goch, Aleksandra Jurkiewicz, Barbara Turek.

Ponadto specjalne podziękowania dla osób biorących udział w przygotowaniach do zawodów: Wiktoria Grzyb, Malwina Paluch, Magda Paczwa, Magda Marczak, Amelia Bosak, Amelia Dzikoń.

Scenariusz, reżyseria, efekty specjalne: Mirosław Okoń ;)

 

 

Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt

o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Skierbieszowie – 28.02.2017

Startowało 6 drużyn (Łukowa, Miączyn, Stary Zamość, Skierbieszów, Jarosławiec, Nielisz)

Wyniki:

mecze grupowe:

Łukowa - Miączyn 0-1

Łukowa - Stary Zamość 1-0

półfinał: Łukowa - Jarosławiec 4-0

finał: Łukowa - Miączyn 0-2

Skład: Aleksandra Dziurdza (kpt.), Karolina Szostak (1 gol), Natalia Goch (4 gole), Katarzyna Gumiela, Daria Szoździńska (br.), Paulina Smolak, Anna Guzorczuk, Kamila Czerwonka, Dominika Ważny.

II miejsce w zawodach i tytuł najlepszej zawodniczki turnieju dla Karoliny Szostak.

 
 

 

 

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Grudzień 2016
Czerwiec 2016
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2017 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.